ناتراج آسانا(Natarajasana)

ناتراج آسانا، وضعیت رقصنده.

ناتا به معنی رقص و راج به معنای پادشاه میباشد

این آسانا را به رقص شیوا هم می شناسند. یک حالت تعادلی است که نیاز به قدرت و آگاهی دارد که لرد شیوا در هنگام رقصیدن از خود نشان میدهد. در این آسانا دو حالت چه در انجام این آسانا و چه در رقص روزانه ی زندگی میتوان دید، یک حالت حرکت آرام آرام است که مرتبط با آفرینش می‌باشد که «لاسیا» نامیده میشود و دیگری حرکت یا رقص تهاجمی و خطرناک که با تخریب همراه است و تانداوا نامیده می شود.

تمرین یوگا میتوان مانند لاسیا باشد نرم، روان، ساده و هیجان انگیز که هر حرکت کاملا احساس میشود و بدن برای انجه که درخواست میشود پاسخی مثبت دارد. و گاهی میتواند مانند تانداوا آشفته، مخرب و بیقرار باشد. انجام این آسانا به ما می‌آموزد که از رقص یا حالتی که دردناک است به آرامی عبور کنیم و آن آشفتگی را به آرامش تبدیل کنیم.که اساسا این همان نحوه ی گذر از لحظات زندگیمان است. بنابراین عنصر دگرگونی لرد شیوا میتواند ابزار مفیدی برای مواجهه با اتفاقات زندگی باشد.

این اسانا با تمرکزی که بر قلب دارد و با گسترش و گشایش آن به صورت ذهنی به ما یادآوری میکند که در زندگی روزمره و همه‌ی اهدافی که داریم به بهترین شکل زندگی کنیم و از درون حرکت کنیم.

یکی از نکته های مهم آن متعادل کردن بدن است. بنابراین فضای برای تمرکز بیشتر به بدن و ذهن میدهد. این امر تمرکز و حافظه را بیشتر بهبود می بخشد.

و نکته ی مهم دیگری که میشود به آن اشاره کرد این است که این آسانا یک حرکت تعادلی با پشت خم و رو به عقب در حالت ایستاده می‌باشد که کشش ساق پا و نزدیک کردن آن به باسن چالش برانگیز است.

روی عضلات از شانه ها، سینه، ستون مهره، باسن، ران ها تا انگشتان پا تاثیر می‌گذارد.

روی چاکرای قلب (آناهاتا چاکرا) با عنصر هوا و شبکه ی خورشیدی (مانی پوری چاکرا) با عنصر آتش تاثیر دارد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
پیمایش به بالا